top of page

LIVSSTRINN med Olle Carlsson (Oslo)

lör 23 sep.

|

Centralkirken Oslo

Åpen informasjonssamling i Centralkirken Oslo lørdag 23. september 2023. Livstrinnsprogrammet er nytt i Norge. Vi håper å få etablert grupper forskjellige steder i landet i løpet av våren 2024. Bli med på Åpen informasjonssamling i Centralkirken Oslo lørdag 23. september 2023

Anmälan är stängd
Se andra evenemang
LIVSSTRINN med Olle Carlsson (Oslo)
LIVSSTRINN med Olle Carlsson (Oslo)

Tid och plats

23 sep. 2023 12:00 – 17:00

Centralkirken Oslo, Norge

Om evenemanget

Livstrinn – 12 trinn til indre helse

Åpen informasjonssamling i Centralkirken Oslo lørdag 23. september 2023. Livstrinnsprogrammet er nytt i Norge. Vi håper å få etablert grupper forskjellige steder i landet i løpet av våren 2024. Bli med på Åpen informasjonssamling i Centralkirken Oslo lørdag 23. september 2023

Olle Carlsson (foto) heter den svenske presten, som sammen med sin livskamerat Fotini, har utviklet et gruppeopplegg som på svensk heter LIVSSTEGEN, på norsk er arbeidstittelen LIVSTRINN. Olle er en person med en unik livshistorie, og i kursboken blir vi kjent med en del av den. Siden 2000-tallet har han vært prest i Katarina forsamling på Söder i Stockholm. Der opplevde menigheten en utrolig kirkesøkning, og et stort og levende diakonalt engasjement. Det var i denne menigheten at LIVSTRINN startet, og i dag finnes det om lag 200 grupper over hele Sverige samt noen i Finland.

Olle Carlsson har skrevet en rekke…

Google Maps blockerades på grund av dina inställningar för Analytics och funktionella cookies.

Dela detta evenemang

Fler evenemang
  • 15 mars 2026 14:00 – 17:00
    Stockholm, Slupskjulsvägen 38, 111 49 Stockholm, Sverige
    Silent Retreat är en halvdag i stillhet, avsedd för fördjupning, återhämtning och närvaro. Under dagen vilar vi i tystnad och låter meditation, enkel struktur och gemensam praktik skapa utrymme för inre lyssnande och klarhet.
    Dela
  • 19 mars 2026 17:00 – 19:00
    Livsstegen, Slupskjulsvägen 38, 111 49 Stockholm, Sverige
    En personlig utvecklingskurs i gruppform som genomförs vid 12 tillfällen, där varje tillfälle är 2 timmar. Kursen hålls i Kontempels lokaler på Skeppsholmen i Stockholm och leds av David Steiner och Rebecca Facey. Kursen utgår från boken : 12 steg till inre hälsa av Olle och Fotini Carlsson.
    Dela
  • Flera datum
    tors 19 mars
    19 mars 2026 19:00 – 20:00
    Stockholm, Slupskjulsvägen 38, 111 49 Stockholm, Sverige
    The Power of Presence & Compassion är en återkommande grupp där vi möts för att landa i närvaro, dela erfarenheter och lyssna – med uppmärksamhet och omtanke.
    Dela
  • Flera datum
    tors 26 mars
    26 mars 2026 13:00 – 15:00
    Stockholm, Slupskjulsvägen 38, 111 49 Stockholm, Sverige
    Existensiell samtalsgrupp som leds av ärkebiskop emeritus K-G Hammar. Under vårterminen kommer samtalen utgå från boken "en oväntad glänta" av Anders Rosengren. OBS ingen föranmälan krävs.
    Dela
  • Livsstegen Retreat på Kontempel 27-29 Mars med Olle Carlsson, Malin Berghagen, David Steiner och Erika Christianson
    Livsstegen Retreat på Kontempel 27-29 Mars med Olle Carlsson, Malin Berghagen, David Steiner och Erika Christianson
    27 mars 2026 09:00 – 29 mars 2026 15:30
    Stockholm, Slupskjulsvägen 38, 111 49 Stockholm, Sverige
    OM RETREATKURSEN Personlig retreatkurs i gruppform under tre heldagar i Kontempels lokaler på Skeppsholmen i Stockholm. Kursen leds av Olle Carlsson, Malin Berghagen, David Steiner och Erika Christianson. Retreatkursen Livsstegen; 12 steg till inre hälsa utgår ifrån de tolv kapitel i boken Livsstege
    Dela
  • Livsstegen Retreat på Kontempel 29-31 maj med Olle Carlsson, David Steiner och Erika Christianson
    Livsstegen Retreat på Kontempel 29-31 maj med Olle Carlsson, David Steiner och Erika Christianson
    29 maj 2026 09:00 – 31 maj 2026 15:30
    Stockholm, Slupskjulsvägen 38, 111 49 Stockholm, Sverige
    OM RETREATKURSEN Personlig retreatkurs i gruppform under tre heldagar i Kontempels lokaler på Skeppsholmen i Stockholm. Kursen leds av Olle Carlsson, David Steiner och Erika Christianson. Retreatkursen Livsstegen; 12 steg till inre hälsa utgår ifrån de tolv kapitel i boken Livsstege
    Dela
bottom of page