top of page

Daniel Östersjö + Charlotte Jansdotter

ons 03 mars

|

Mindepartementet

Sångaren Daniel Östersjö framför material från sitt senaste album med texter av Elsie Johansson. Dikter på liv och död, om sorg och längtan, som glimrar i solen med nya ordvändningar, tar självklar plats i naturen och i vardagens enkelhet.

Registrering är stängd
Se andra evenemang
Daniel Östersjö + Charlotte Jansdotter
Daniel Östersjö + Charlotte Jansdotter

Tid och plats

03 mars 2021 19:00

Mindepartementet, Slupskjulsvägen 26A, 111 49 Stockholm, Sverige

Om evenemanget

”Fönsterspringan” är sångaren och musikern Daniel Östersjös senaste album, som består av hans textnära tonsättningar av femton dikter av Elsie Johansson. Det är dikter på liv och död, om sorg och längtan, som glimrar i solen med nya ordvändningar, tar självklar plats i naturen och i vardagens enkelhet. 

“Jag började i orden och deras naturliga melodier. Jag kunde lägga örat till boken och höra musiken komma” säger Daniel själv om arbetet med dikterna.

Skivan släpptes i maj och beströddes med kritikerrosor:

“Det stora med detta album är att berättelserna och sånggestaltningen hör samman som en organisk enhet. Daniel Östersjö har tillsammans med Elsie Johansson gjort ett mästerligt verk, som jag hoppas får något stort pris av Svenska Akademien.” - Musikmagasinet LIRA.

Precis som på skivan medverkar också Elin Lyth - en sångerska med rötter i folkmusiken. Hon har gått på Visskolan i Kungälv, Folkmusikinstitutet i Tobo samt tagit en del kurser vid Musikhögskolan i Stockholm. Elin har skrivit en sång, Elins trall, och den sjungs världen över i olika arrangemang och hon har själv medverkat i många olika teve- och radioprogram under årens lopp. Favoritvisdiktaren Alf Hambe ägnade hon en CD 2011 "Ros i snö, Elin Lyth sjunger Alf Hambe".

Kvällens program har sin tyngdpunkt i sångerna från Fönsterspringan, med inslag från svensk och amerikansk folkmusik, samt något från Daniels franska engagemang från låtskrivarduon Le Lac Long 814 som släpper ny musik under hela året.

”En ny, existentiell nakenhet ekar fram kring ett pianos spröda men klara klang. Den har givetvis alltid funnits där i hennes dikter, men nu steg den fram mycket tydligare, renodlat.” - Göran Greider

”Sådana här skivor görs ju inte längre... Om tiden varit en annan hade Daniel Östersjö och Elsie Johansson fått dela på en Grammis för albumet Fönsterspringan” (5 /5 stjärnor) - Hifi & Musik

Länkar:

Fönsterspringan på Spoitify:

https://open.spotify.com/album/1MoIAOZAMCSpbbrUjgpDEr?si=wznfL65hTMChamFgDvAYlg

Inslag med Malou i TV4 i samband med releasen av albumet:

https://www.tv4.se/klipp/va/12580025/elsie-johansson-89-aktuell-med-nya-dikter-till-musik

---

Charlotte Jansdotter, SM-medaljör i poetry slam

Biljetter

  • Ordinarie

    150,00 kr

    moms inkluderad

    Försäljning avslutad
  • Student/pensionär

    Student, pensionär och arbetssökande

    100,00 kr

    moms inkluderad

    Försäljning avslutad
  • Kontempel medlem

    135,00 kr

    moms inkluderad

    Försäljning avslutad
Google Maps blockerades på grund av dina inställningar för Analytics och funktionella cookies.

Dela detta evenemang

Fler evenemang
  • Flera datum
    tors 23 apr.
    23 apr. 2026 13:00 – 15:00
    Stockholm, Slupskjulsvägen 38, 111 49 Stockholm, Sverige
    Existensiell samtalsgrupp som leds av ärkebiskop emeritus K-G Hammar. Under vårterminen kommer samtalen utgå från boken "en oväntad glänta" av Anders Rosengren. OBS ingen föranmälan krävs.
    Dela
  • 23 apr. 2026 17:00 – 19:00
    Livsstegen, Slupskjulsvägen 38, 111 49 Stockholm, Sverige
    En personlig utvecklingskurs i gruppform som genomförs vid 12 tillfällen, där varje tillfälle är 2 timmar. Kursen hålls i Kontempels lokaler på Skeppsholmen i Stockholm och leds av David Steiner och Rebecca Facey. Kursen utgår från boken : 12 steg till inre hälsa av Olle och Fotini Carlsson.
    Dela
  • Flera datum
    tors 23 apr.
    23 apr. 2026 18:00 – 19:30
    Stockholm, Slupskjulsvägen 38, 111 49 Stockholm, Sverige
    The Power of Presence & Compassion är en återkommande grupp där vi möts för att landa i närvaro, dela erfarenheter och lyssna – med uppmärksamhet och omtanke.
    Dela
  • 17 maj 2026 14:00 – 17:00
    Stockholm, Slupskjulsvägen 38, 111 49 Stockholm, Sverige
    Silent Retreat är en halvdag i stillhet, avsedd för fördjupning, återhämtning och närvaro. Under dagen vilar vi i tystnad och låter meditation, enkel struktur och gemensam praktik skapa utrymme för inre lyssnande och klarhet.
    Dela
  • Livsstegen Retreat 21-23 Augusti på Kontempel
    Livsstegen Retreat 21-23 Augusti på Kontempel
    21 aug. 2026 10:00 – 23 aug. 2026 17:00
    Livsstegen, Slupskjulsvägen 38, 111 49 Stockholm, Sverige
    Personlig retreatkurs i gruppform under tre heldagar i Kontempels lokaler på Skeppsholmen i Stockholm. Kursen leds av Olle Carlsson, Malin Berghagen och David Steiner. Retreatkursen Livsstegen; 12 steg till inre hälsa utgår ifrån de tolv kapitel i boken Livsstegen.
    Dela
bottom of page